Fotografovanie v manuálnom režime na zrkadlovke: Čo je manuálny režim, ako ho pochopiť a začať používať?

od | 16. augusta 2023

Keď si kúpite digitálnu zrkadlovku (DSLR), alebo aj bezzrkadlovku, pre neskúseného fotografa to môže byť trochu zastrašujúce, najmä kvôli všetkým tým možnostiam a tlačidlám, ktoré sú na takomto fofoaparáte. Ničoho sa však netreba báť. V prvom rade je dôležité prečítať si manuál, ktorý buď dostane v balení so svojim novučičkým foťákom alebo si ho môžete prečítať online/stiahnuť. Vyskúšate si rôzne režimy, ktorými váš foťák disponuje a natrafíte na jeden špeciálny, ktorý sa môže zdať zložitý, ale ak ho raz pochopíte a získate plnú moc nad svojimi fotografiami, už nebudete chcieť fotiť v nijakom inom režime.Poďme sa teda spoločne ponoriť do sveta manuálneho fotografovania.

Zrejme každému, kto aspoň zakopol o fotenie, je známa trojica kamarátov, hodnôt, faktorov…nazvite si to ako chcete, proste to, čo ovplyvňuje fotografiu. Sú to ISO, clona a čas. V tomto článku jednoducho vysvetlím čo sú zač a prečo sú dôležití a v ďalšom článku vám vysvetlím ako sa vzájomne ovplyvňujú a ako ich môžete využiť vo svoj prospech, aby vaše fotografie boli kvalitnejšie a krajšie.

ISO v manuálnom režime zrkadlovky

Iso je jedným z kľúčových pojmov, ktorého význam sa rýchlo naučíte. Poľahky pochopíte, čo je ISO aj ako ovplyvňuje kvalitu vašej fotografie.

Podľa mňa najjednoduchšie vysvetlenie znie, že ISO je citlivosť snímača fotoaparátu na svetlo. Nie je to len vysvetlenie, taký je proste fakt. Vyššia hodnota ISO, čiže vyššie číslo, znamená vyššiu citlivosť, čo má veľmi praktické využitie v tmavších podmienkach, takže ak zvýšite ISO, vaša fotografia bude svetlejšia. Avšak s vyšším ISOm prichádza aj vyšší nežiadúci šum, takže treba hľadať rovnováhu medzi ISOm, clonou a časom, pretože sa vzájomne ovplyvňujú – ale o tom vám píšem TU 🙂

Tip: Začnite s čo najnižším ISO a zvyšujte ho len vtedy, keď je to potrebné. To znamená, že na začiatku nastavte ISO na hodnotu niekde v rozmedzí 100-200. Nie je to striktne dané, môžete experimentovať… pardon, nie že „môžete“, ale priam musíte! To je an tom to najlepšie – to skúšanie 🙂 Viac o tom, ako ISO vplýva na fotografiu sa dočítate TU.

Clona, označovaná aj „f-stop“ alebo iba „f“

Clona určuje, koľko svetla prechádza objektívom fotoaparátu. Nižšie clonové číslo (napr. f/1.8) znamená väčšiu clonu, takže objektívom prechádza viac svetla, teda aj fotka bude svetlejšia. S nižším clonovým číslom prichádza aj lepšia hĺbka ostrosti, čo môže byť užitočné pre portréty, keď chcete mať na fotke rozostrené pozadie. Viac o clone a experimentovaní s ňou vám píšem v TOMTO článku.

Tip: Vyskúšajte nechať svoj fotoaparát na statíve alebo len na stole, proste na jednom mieste a cvakajte dokola tú istú scénu, ale pred každým cvaknutím zmeňte clonové číslo o jedno viac. Potom si snímky pozrite a pochopíte fungovanie clony – toto je podľa mňa najjednoduchší spôsob ako to pochopiť v praxi.

Expozičný čas – rýchlosť uzávierky, „shutter-stop“ alebo len „s-stop“

Expozičný čas určuje, ako dlho je snímač fotoaparátu otvorený – vystavený svetlu. Rýchlejšie časy (napr. 1/1000 sekundy) zmrazia pohyb, zatiaľ čo pomalšie (napr. 1 sekunda) môžu pohyb rozmazať, čo čo sa dá využiť napríklad pri fotografovaní vodopádov. Existuje aj technika fotografovania, ktorá využíva práce dlhú expozíciu – panning. Viac o expozičnom čase a jeho možnostiach sa dočítate v článku Ako expozičný čas ovplyvňuje fotografiu.

Tip: Keď fotíte z ruky, skúste mali by ste mať expozičný čas rýchlejší, než je ohnisková vzdialenosť objektívu, aby ste predišli rozmazaniu. Ak však smiem poradiť, pri čase 1/160 (čo už dosť dlhý čas) sa fotky zvyknú málinko rozmazávať.

Fotografovanie v manuálnom režime si vyžaduje prax. Skúšajte rôzne nastavenia a sledujte, ako ovplyvňujú výsledný obraz. Manuálny režim vám dáva úplnú kontrolu nad vašimi fotkami. Aj keď to môže byť spočiatku náročné, so správnou praxou a pochopením týchto základných princípov môžete dosiahnuť naozaj krásne výsledky a tešiť sa zo svojich fotiek. Takže sa nebojte experimentovať a objavovať krásu manuálneho fotografovania! Keby niečo, vždy mi môžete napísať na mojom facebooku alebo instagrame a ja vám rada poradím. 🙂

Zdroje fotografií:

https://www.freepik.com/premium-photo/sunset-photography_52480597.htm#query=camera%20sunset&position=16&from_view=search&track=ais

 

https://www.freepik.com/free-photo/back-view-professional-camera-with-copy-space_8355179.htm#page=3&query=camera&position=4&from_view=search&track=sph