Ako sa vzájomne ovplyvňujú ISO, clona a expozičný čas pri fotografovaní? – Praktické príklady na rýchle pochopenie

od | 23. augusta 2023

Fotografovanie je fascinujúce umenie, ale zároveň je aj veda, lebo v sebe kombinuje techniku a kreativitu. Myslím si, že každý, kto chce robiť pekné fotky, by mal rozumieť základným princípom fotografovania. Tri základné komponenty (ISO, clona a expozičný čas), o ktorých som už písala v článku Fotografovanie v manuálnom režime, spolu úzko súvisia a ovplyvňujú výsledný obraz . V tomto článku vám priblížim, ako tieto tri prvky interagujú a ako ich možno využiť na dosiahnutie požadovaného efektu na vašich fotografiách. Už si len zapnite manuálny režim na vašom fotoaparáte a môžete začať skúšať fotiť – v článku nájdete aj konkrétne príklady ako tipy, ktoré si môžete vyskúšať. Verím, že vám na začiatku pomôžu. 🙂

Vzájomná interakcia ISO, clony a expozičného času

Vždy treba myslieť na to, že všetky tri komponenty sú veľmi úzko prepojené. Nezabudnite teda, že ak zmeníte jeden, pravdepodobne budete musieť upraviť aj ostatné, aby ste dosiahli správnu expozíciu. Skúste si zapamätať tieto 3 pravidlá a vďaka nim rýchlo pochopíte vzájomnú interakciu ISO, clony a expozičného času.

1. Ak zvýšite ISO, môžete nastaviť rýchlejšiu rýchlosť závierky alebo menšiu clonu (čiže väčšie f-číslo).
2. Ak otvoríte clonu, teda nastavíte väčšie clonu (nižšie f-číslo), môžete získať viac svetla, ale pravdepodobne budete musieť skrátiť expozičný čas alebo znížiť ISO.
3. Pri zvyšovaní rýchlosti uzávierky (expozičný čas) bude potrebné otvoriť clonu (nižšie číslo) alebo zvýšiť ISO, aby ste získali dostatočné množstvo svetla, ktoré bude prenikať do objektívu.

Myslite na to, že kombinácia ISO, clony a expozičného času je kľúčová pre vytvorenie kvalitnej fotografie. Rozumieť ich vzájomnému vzťahu a vedieť kedy a ako ich upraviť, vám umožní vytvárať zábery presne podľa vašich predstáv. Stačí niekoľkokrát vyskúšať a človek sa do toho rýchlo dostane.

Príklady nastavenia fotoaparátu z praxe fotografa

Všeobecne platí, že každý z týchto parametrov ovplyvňuje množstvo svetla, ktoré dosiahne snímač, a tým svetelnosť výslednej fotografie. Pozrite si praktické príklady fotografovania v rôznych podmienkach, aby ste získali lepšiu predstavu:

Príklad 1: Fotografovanie za súmraku

Predstavte si, že fotíte krajinu za súmraku. Svetlo rýchlo mizne. Ak chcete udržať rovnakú svetelnosť fotografie:

Môžete otvoriť clonu (napr. z f/8 na f/2.8). Týmto dostanete viac svetla na snímač, ale hĺbka ostrosti sa zmenší.
Ak nechcete meniť hĺbku ostrosti, môžete zvýšiť ISO (napr. z ISO 100 na ISO 400 alebo 800). Tým zvýšite citlivosť snímača, ale môže to pridať šum do obrazu.
Ak nechcete meniť ani clonu, ani ISO, môžete predĺžiť expozičný čas (napr. z 1/60s na 1/15s). Avšak toto môže spôsobiť rozmazanie, ak nie je fotoaparát pevne umiestnený na statíve.

Ja osobne by som išla do tretej možnosti – použila by som statív a dlhší expozičný čas. Prečítajte si aj zaujímavé Tipy na fotenie za zlých svetelných podmienok, kde píšem aké skvelé zábery môžu vzniknúť aj pri zlom svetle, ak viete správne nastaviť svoj fotoaparát. 🙂

Príklad 2: Fotografovanie rýchlo sa pohybujúceho objektu

Ak chcete fotografovať napríklad športovca alebo letiaceho vtáka a chcete ho „zmraziť“ na fotografii:

Potrebujete rýchlu rýchlosť závierky, napr. 1/1000s. Ak máte jasný slnečný deň, určite aj 1/3500s. alebo aj vyššie. To však znamená, že do snímača prejde menej svetla.
Ak je v okolí menej svetla, môžete otvoriť clonu, čo zvyšuje množstvo svetla prichádzajúceho do snímača, ale zmenšuje hĺbku ostrosti.
Ak nechcete ovplyvniť hĺbku ostrosti, môžete zvýšiť ISO. Ale ako sme už spomínali, vyššie hodnoty ISO môžu zvýšiť šum.

V tomto prípade by som menila rýchlosť uzávierky na čo najrýchlejšiu možnú, pri ktorej však bude pohyb stále zachytený ako „zmrazený“. Veľa závisí od daných svetelných podmienok.

Príklad 3: Portrétna fotografia s rozmazaným pozadím

Chcete vytvoriť portrét s krásne rozmazaným pozadím:

Zvolíte si nízke f-číslo (napr. f/1.8). Toto vytvára malú hĺbku ostrosti, vďaka čomu je fotografovaný objekt ostrý (v našom prípade ľudská tvár) a pozadie rozmazané.
Pri takomto nastavení clony však do snímača prichádza veľa svetla, takže budete musieť prispôsobiť rýchlosť uzávierky (expozičný čas) a možno aj ISO, aby ste dosiahli správnu expozíciu.

Myslite na to, že čas nesmie byť príliš dlhý, aby fotka nebola rozmazaná, ale ani ISO nesmiete zvýšiť príliš, aby ste na fotografii nemali šum. Treba v tom nájsť rovnováhu.

Verím, že tieto moje príklady vám pomohli lepšie pochopiť, ako vzájomne interagujú ISO, clona a čas a rovnako verím, že tieto vedomosti využijete pri fotografovaní rôznych scenérií. Keby niečo, vždy mi môžete napísať a na čokoľvek sa spýtať na mojom Instagrame alebo facebooku. 🙂

Cvakajte krásne fotky 🙂

Zdroj obrázka: Image by Renan Brun from Pixabay <a href=“https://pixabay.com/users/renan_brun-4672280/?utm_source=link-attribution&utm_medium=referral&utm_campaign=image&utm_content=5113699″>Renan Brun</a> from <a href=“https://pixabay.com//?utm_source=link-attribution&utm_medium=referral&utm_campaign=image&utm_content=5113699″>Pixabay</a>